Rostlinné klíčky obilovin, luštěnin a zeleniny jsou obrovskou zásobárnou vitamínů a můžeme si je připravit doma vždy čerstvé. Oceníme je zejména díky vysokému obsahu vitamínu C a enzymům, s nimiž se snáze ubráníme virovým nákazám. Klíčení semínek se věnovali lidé již před staletími a byli si dobře vědomi přínosu , který jim tato činnost přinášela.
Zásady správného klíčení
Klíčící proces vždy začíná obstaráním semen. Ideální je zvolit zdroj v BIO kvalitě, kde máte záruku přirozeného původu pěstování bez herbicidů a pesticidů a bez syntetických hnojiv. Pamatujme také na to, že půlený hrách nebo půlená či vyloupaná čočka ze supermarketu vám nikdy nevzejdou. Semena musí být v přirozené podobě, neošetřená proti škůdcům jedovatými postřiky. Odstranit bychom měli i všechny poškozené (prasklé a rozpůlené), plesnivé či nahnilé kusy.
Semena pravidelně proplachujeme čistou vodou, dvakrát až třikrát denně. Může být přímo z vodovodního řadu, ale nikdy nesmí překročit teplotu 42 stupňů Celsia. Tím bychom deaktivovali živé enzymy a rostlinky by nevzešly.
Ideální pro klíčení je pokojová teplota, ale rostlinkám nevadí i situace, kdy poklesne do rozmezí mezi 10 a 15 stupni, např. v zimní zahradě nebo na zastřešené nevytápěné terase. Zatímco chladnější teploty nevadí, i když bychom je neměli dávat přímo do chladničky, problém může nastat u teplot nad 29 stupňů Celsia, kdy mohou semínka začít kvasit. V chladničce můžeme skladovat již vyklíčené rostlinky po dobu zhruba tří dnů.
Světlo není přímou podmínkou rozvoje klíčků, ale výhodnější je mít nádoby na klíčení Naklíčeno umístěné v obytné místnosti s oknem, např. v kuchyni na kuchyňské lince. Působením světla vzniká chlorofyl a rostlinky obsahují více výživných látek.
Pamatujme, že klíčky obsahují obrovské množství živin, a není proto žádoucí sníst jich na posezení plný talíř. Přiměřená dávka je jedna až tři polévkové lžíce denně.