Každému z nás je více než jasné, že Vánoce jsou tradice, která každý rok zaklepe na dveře. Ne všude se ale Vánoce slaví stejně. Každá země má jiné tradice a také zvyky. Například v takovém Japonsku slaví Vánoce úplně odlišně. Japonsko totiž západním zvyklostem tak úplně neholduje. Nečekejte zde proto kapra ani bramborový salát. Japonci mají na Vánoce názor zcela odlišný. Křesťanskou zvyklost prostě a jednoduše respektují pouze do určité míry. Účastní se jí pouze z malé části.
Typickou vánoční atmosféru ale opravdu čekat nemůžeme. Nejvíce Vánoce připomíná výzdoba měst, která jsou velká. V zimním období můžete v městech vidět doslova světelnou zář. Jsou ozdobeny jak stromy, tak ploty, lampy apod. Ze světelných dekorací se vytváří dokonce i Santa Klaus. I když Vánocům v Japonsku něco chybí, i přesto mají své kouzlo.
Podstatou Vánoc se postupem času stalo obdarování druhých lidí. Především ale šlo o čas, který může člověk strávit s rodinou a také svými blízkými. Doma se peče chutné cukroví, strojí se stromeček apod. V Japonsku se ale od toho upouští. Z Vánoc si vzali pouze obdarování druhých. Nic velkého ale nečekejte. Většinou se jedná o tři dárky. Vánoce zde bývají spíše jako zpestření jiné kultury, jelikož křesťanů žije v Japonsku pouze minimum.
Na Štědrý den spolu tráví čas převážně mladé páry, které se prochází ulicemi a povídají si. Večer většinou zakončují večeří, při které si dávají dárky. Někomu by to mohlo připomínat svatého Valentýna.
Rozdávání dárku se mnohdy účastní celá rodina. Některé firmy dokonce pořádají i vánoční večírky aby tím vyjádřili úctu evropským partnerům.
Zvláštní je, že na štědrovečerní jídlo chodí Japonci do KFC. Smažené kuře na Vánoce je zde velkým hitem. V KFC si musí udělat rezervaci již několik měsíců předem, protože v restauracích nebývá místa mnoho. Zájem je o něco takového každý rok větší a větší.