Kdyby se vás někdo zeptal, jaké znáte civilizační choroby, pravděpodobně byste vyjmenovali rakovinu, diabetes, infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu, jaterní cirhózu, žaludeční vředy a podobné těžké choroby, ale možná byste si ani nevzpomněli na jednu z nejrozšířenějších chorob – ploché nohy.
Závažnost tohoto defektu se projevuje ve špatném držení těla, v deformaci páteře, v přetížení kloubů, a v kombinaci s nadváhou to může znamenat i vážné problémy pohybového aparátu a zároveň i vnitřních orgánů.
Ploché nohy se staly civilizačním problémem díky nevhodné obuvi a zároveň tím, že velmi málo chodíme naboso venku v přírodě. Zkuste si vybavit vlastní denní program, a možná zjistíte, že i vy nachodíte v botách v průběhu dne mnohem více hodin, než když jste vyzutí, a to se většinou vyzouváte doma v bytě na rovném povrchu, nikoli venku na členitém terénu.
Trampolína je vhodný nástroj, který to může napravit. Nemusíte na ní skákat dlouhé hodiny každý den, stačí denně jen pár minut, jde totiž o to, že potřebujete posílit svalstvo chodidel, které udržuje v přirozeném vyklenutí obě klenby – příčnou a podélnou. Svaly chodidel se nejlépe procvičují právě při bosonohém skákání, pevná obuv není vhodná, protože svaly chodidel téměř nezaměstnává.
Vyzujte se tedy z bot a vyzkoušejte dětskou trampolínu se sítí, nejlépe většího průměru kolem tří metrů, kde můžete bezpečně hopsat a zároveň posilovat svalstvo lýtek, hýždí a stehen. Je to nářadí bezpečné, pokud jej opatříte ochrannou sítí a krytem pružin.
Výhodou tohoto počínání je i fakt, že skákat mohou i lidé obézní, kteří by měli při pohybu na tvrdém povrchu problém. Pružná odrazová plocha tlumí nárazy a nezatěžujete pak tolik klouby a páteř, jak je tomu například při běhání. Skákání lze doporučit jak dětem, tak i dospělým a seniorům, zkrátka každému, kdo má zájem se sebou něco udělat a jít více naproti svému vlastnímu zdraví.