Z britského originálu „an alcohol – free bar“ nebo „dry bar“. Jedná se v podstatě o podnik, kde nenalévají alkohol nejen mladistvým, ale nikomu, poněvadž jejich nabídka neobsahuje žádný alkoholický nápoj. Proč z britského originálu? Právě tam oznámil řetězec supermarketů Sainsbury’s, že si pouze na pár dní otevře tento podnik. Důvodem jsou prý velmi vysoké tržby. Andrea Waters a Catherine Salway, možná tyto jména ani neznáte, ale právě ony dvě stojí za podnikem Redemption. Představují svůj bar několika adjektivy, a to nejzdravější, veganský, nápoje neobsahují nadbytečný cukr a alkohol. To, že podnik prosperuje, je zřejmé, jelikož pobočky mají hned tři, všechny jsou v Londýně.
V Londýně nepije alkohol skoro třetina obyvatel. V 19. století byly v Austrálii zřízené tzv.“coffee palaces“, pod čímž si můžeme představit hotely, kde se nepodával alkohol. Podobně na tom jsou nyní na Novém Zélandě, konkrétně v Aucklandu, kde byl v roce 2015 otevřen Tap Bar.
Co alkohol a Češi? Všichni moc dobře víme, že naše spotřeba alkoholu je velmi vysoká v porovnání s jinými nejen evropskými zeměmi. Nealkoholické bary jsou velmi vhodné místo pro abstinenty, kteří si v podstatě připadají jako v baru, hlavně atmosférou, ale zároveň mají jistotu, že nemůžou dostat žádný produkt, který by je dostal opět do problémů. V Česku spíše frčí domácí limonády, v každém baru i nočních klubech nějaká taková je.
V USA v New Yorku se nachází bar Gateway, který svou popularitu také právem získal. Zajímavé je, že tam si s vámi může připít i obsluha, a dokonce i v pracovní době. Mnoho lidí ocení koncept z hlediska dodržování zdravého životního stylu, jelikož nemůžou být donuceni k požívání alkoholu v žádném z těchto barů.
Nealkoholické bary po světě
· Gateway v New Yorku
· Redemption v Lodnýně (Covent Garden, Nottingham, North Kensingston)
· The Brink v Liverpoolu
· Listen Bar v New Yorku