Comenia Script je písmo podobné klasickému tiskařskému písmu. Je oproti němu, ale obohaceno o několik grafických prvků, které ho činí odlišným. Jeho autorkou je Radana Lencová. Písmo je oficiálně uznáno jako vhodná náhrada psacího písma a na některých českých školách se již vyučuje.
Je k dispozici spousta písanek a dalších doprovodných materiálů jak pro děti, které se učí psát poprvé, tak pro rodiče, kteří si chtějí vylepšit rukopis.
Dle autorky je pro děti její písmo snazší se naučit a je také lépe čitelné, oproti psacímu písmu. Její odpůrci naopak tvrdí, že psací písmo podporuje činnost mozku a lépe rozvíjí kreativitu a individualitu. V současné době není možné posoudit kdo má pravdu, ale v některých zemích světa se fonty na bázi tiskařského písma úspěšně používají již řadu let. Obvyklým jevem je také přechod starších dětí od písma psacího k písmu tiskacímu v pozdějších třídách.
Je písmo vhodné i pro dospělé?
Myslím si, že Comenia Script je vhodný i pro každého dospělého, který není spokojen se svým současným rukopisem a chtěl by si ho zlepšit. Písmo je snadno čitelné a příjemné na pohled. Na českém trhu jsou k němu snadno dostupné výukové materiály, což je asi jeho největší výhoda.
Pro počáteční naučení písma doporučuji písanku pro 1. a 2. ročník základní školy. Ta obsahuje dostatek prostoru na naučení se tahů a písmenek. Řádky v písance jsou, ale příliš velké pro reálnou aplikaci písma u dospělého člověka, proto doporučuji po jejím vyplnění trénovat psaní do sešitu s menšími řádky a pozvolna s písmem začít normálně psát.
Dle dosavadních zkušeností lidí s písmem se s ním dá psát stejně rychle jako s písmem psacím, takže vaše rychlost psaní neutrpí. Naopak se zlepší čitelnost vašeho písma, obzvlášť pokud jste psacím písmem psali opravdu škrabopisně.
Velmi prospěšné by plošné zavedení tohoto písma bylo nepochybně i v oblasti zdravotnictví. Nepochybně jste se již setkali s nečitelným rukopisem lékaře, či lékárníka. V tomto fontu by byl čitelný i pro netrénované laiky.